Kvások
Skôr ako sa dostaneme k samotnej výrobe kvásku a jeho používania by som vám rada priblížila ako sa kvások v ľudskom tele chová a aké benefity nám jeho používanie ponúka.
História kvásku siaha do ďalekej minulosti.
Kvások je cesto, na prípravu pečiva, ktoré je zvyčajne trvalo fermentované kyslo-mliečnymi baktériami a kvasinkami. V minulosti sa kvások vyrábal podomácky zo zvyškov chlebového cesta alebo staršieho upečeného chleba. Na rozdiel od priemyselného droždia obsahuje kvások viacej druhov kvasných baktérií. Kvások obsahuje baktérie mliečneho kvasenia a kvasinky. Už starý Egypťania používali kvások v dobe okolo 1200 p.n.l.

Baktérie kvásku
Bežné
druhy kyslo- mliečnych baktérií nachádzajúcich sa v kvásku sú Lactobacillus
plantrum-homofermentatívna a Lactobacillus brevis -heterofermentatívna. Kvasinka
, ktorú tiež môžeme nájsť v kvásku je Saccharomyces cerevisiae.
Metabolické produkty týchto organizmov zlepšujú stráviteľnosť, vôňu , chuť a trvanlivosť pečiva .Tiež nám prekyprujú cesto. Čo nám vlastne pomáha je produkt baktérií a to kyselina mliečna a kyselina octová
Droždie alebo kvasnice je názov pre kvasinky, ktoré bežne používame ako kypriaci prípravok na pečenie chleba a pečiva. Tie rozkladajú cukor v ceste a premieňajú ho na oxid uhličitý a etanol. Kvasnice sa používajú od polovice 19 . storočia v lisovanej forme sú vedľajším produktom pri výrobe piva.
Divoké kvasinky tiež známe ako S.minor sú rastúce na rastlinách, ovocí a obilninách, ktoré môžeme používať na pečenie. Bežne používané ako fermentovaná voda.
Rastu kvasiniek napomáha cukor v akejkoľvek forme a naopak soľ nám rast kvasiniek naopak spomaľuje, čo nám pomáha aby nám cesto neprekvasilo .